NOVINKY V NAŠEJ KNIŽNICI

Hľadáte knihu? Skúste náš katalóg

Tu nájdete naše knižné tipy:

literatúra faktu

První člověk. Život Neila Armstronga
Hansen James

Kniha přibližuje životní příběh Neila Armstronga (1930-2012), prvního muže na Měsíci. Sledujeme osudy Armstrongových předků od středověku přes kolonizaci Ameriky až po narození malého Neila.

literatúra faktu

Jozef Tiso. Kňaz, politik, kolaborant
Ward James Mace

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia za kňaza rímskokatolíckej cirkvi, vstupom na politickú dráhu, angažovanosťou na úrovni československej politiky až po funkciu hlavy Slovenského štátu. Ward sa nevyhýba ani najkontroverznejším kapitolám Tisovho života – predovšetkým jeho vojnovému spojenectvu s nacistickým Nemeckom a zodpovednosti za vyvlastnenie, deportácie a napokon aj zavraždenie slovenských židov.

poézia

Básne
Ivan Laučík

...Toto sú básne, ktoré nás po uši ponárajú do svojej zvrchovanej existencie. Aj do našej.

beletria

Sofia vždy chodí v čiernom
Cognetti Paolo

Zbierka príbehov o „dievčati s problémami“ talianskeho spisovateľa Paola Cognettiho sa volá Sofia vždy chodí v čiernom. Pre Sofiu je život bojom už od narodenia.

beletria

Podstata všetkých vecí
Elizabeth Gilbert

Román americkej autorky sa začína koncom 18. storočia a rozpráva strhujúci príbeh bystrej Almy Whittakerovej, ktorá je dcérou charizmatického obchodníka s rastlinami. Zatiaľ čo vďaka štúdiu a záujmu o botaniku čoraz hlbšie preniká do záhad evolúcie, muž, ktorého ľúbi, ju zoznamuje s iným svetom – s duchovným kráľovstvom zázrakov.

detská literatúra

Strom, ktorý dáva
Shel Silverstein

Nadčasový, ale nejednoznačný príbeh celého života v niekoľkých vetách prekvapí svojou stručnosťou a zároveň hĺbkou. Kniha o dávaní a braní, o hľadaní a nachádzaní šťastia, o našej vzájomnej prievazanosti. Pozor, pre mnohých je to príbeh o egoizme a závislosti, o nevďačnosti a sebectve.

Slniečkovo 2013 preklad: Miroslava Gavurová

esej

Stratená voda
Baláž Erik

Erik Baláž je známy filmár, ochranár a aktivista, vyštudovaný ekológ aktívny vo viacerých projektoch - jeden z iniciátorov kampane My sme les, kampane za zachovanie bezzásahovej Tichej a Kôprovej doliny, či Východných Karpát. Doma je v divokej prírode - na jej posledných kúskoch, ktoré ešte na Slovensku odolávajú developerom, urbárnikom aj lesníkom a esej Stratená voda, je toho dôkazom. Prečítajte si úryvok z Balážových úvah o vode, o jej prameňoch a aj jednotlivých molekulách a berte to ako náš príspevok k sviatkom Veľkej noci.

beletria

Príbeh služobníčky
Atwood Margaret

Margaret Atwood je kanadská spisovateľka, poetka, feministická a politická aktivistka. Je nositeľkou viacerých prestížnych literárnych ocenení vrátane Bookerovej ceny.

reportážna literatúra

Slon na Zemplíne
Andrej Bán

"Pri čítaní Andrejovej knihy som mal pocit, že tu, v lone Európy, ohmatávam krehké DNA tohto „najstaršieho“ a zároveň „najmladšieho“ národa v Európe. Túto dvojitú šróbovnicu zdedených, zdráhavo sa formujúcich, i postupne, iba nedávno nadobudnutých vlastností Slovákov. So všetkými poruchami i dozrievajúcimi potenciálmi." To sú slová Eugena Gindla o jednej z mála reportážnych kníh o Slovensku, ktorú napísal fotograf a reportér Andrej Bán a vychádza vo vydavateľstve Absynt. "Knihu som zavrel s pocitom, že som dočítal príbeh veľkej rodiny, napriek tomu, že mená hlavných a vedľajších postáv sa podchvíľou menili," dopĺňa Eugen Gindl.

beletria

Temný priestor lesný
Nicole Krauss

Najnovší román (na ktorý si čitatelia museli počkať až 7 rokov) americkej spisovateľky Nicole Krauss sa vo svete stretáva s veľmi pozitívnou kritikou. Nicole Krauss už dávno nie je autorkou pre davy, jej romány nútia čitateľa zapájať predstavivosť i intelekt, keďže dej je často posplietaný v niekoľkých líniách

V zajatí geografie
Marshall Tim

V zajatí geografie - Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o globálnej politike

beletria

Vysťahovalci
Sebald Winfried Georg

Pochmúrny humor jedenástich príbehov popisujúcich medzné situácie života vyvoláva smiech spojený s mrazivým chrbtotlakom. Život je (aj) takýto. Serte na štěstí, žijte! Nápis z Paríža zmietaného študentskou revolúciou v roku 1968 uzatvárajúci knihu ju vystihuje.

reportážna literatúra

Černobyľská modlitba
Svetlana Alexijevič

26. apríla 1986 o 1:24 zaznela v černobyľskej jadrovej elektrárni séria výbuchov. Bol to začiatok najväčšej jadrovej nehody v 20. storočí. Černobyľská katastrofa sa stala jednou z najsilnejších tém, ktorú vo svojej tvorbe spracovala laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič.

beletria

Totální nasazení
Post Bellum

Pochmúrny humor jedenástich príbehov popisujúcich medzné situácie života vyvoláva smiech spojený s mrazivým chrbtotlakom. Život je (aj) takýto. Serte na štěstí, žijte! Nápis z Paríža zmietaného študentskou revolúciou v roku 1968 uzatvárajúci knihu ju vystihuje.