Viac ako knižnica

Pripravujeme

Udialo sa

koncert 21.11.2019

Jednočlenný improvizačný bojbend s divým zvukom škatuliek, návalov ticha, návalov hluku a what-ever-works. Miro Tóth sa predstavil v premnohých projektoch ako lúmen súčasnej improvizovanej aj skladateľskej scény, napríklad v Thisnis, či kapele Shibuya Motors. Už u nás v knižnici vystúpil s huslistkou Tijanou Stanković, teraz sa predstaví sólo a úplne elektronicky.

workshop 5.04.2019

Zvukový koláč – Kreatívne programovanie pre deti 10+

Fero Király bude viesť Kreatívne programovanie hudby
- workshop pre deti vo veku od 10 rokov.

Netradičný workshop zameraný na rozvoj hudobnej kreativity pre deti v základoškolskom veku ponúka súčasnejšiu a pútavejšiu alternatívu k dnes zaužívaným spôsobom výučby hudobnej výchovy na školách. Namiesto pasívnej posluchovej formy a memorovania skladieb dáva deťom možnosť tvoriť a učiť sa tak hudbe prostredníctvom jej vytvárania.
Deti dokážu jednoducho v priebehu niekoľkých hodín skomponovať prvú vlastnú skladbu a naučia sa základné princípy hudobnej skladby. Workshop v deťoch hravou formou posilňuje záujem o hudbu a rozvíja ich prirodzené vlohy. Od účastníkov sa pritom nevyžaduje predošlá znalosť hudby ani schopnosť hrať na hudobný nástroj.

www.ferokiraly.com
Registrácia: kniznica@karlovaves.sk

Je treba doniesť si laptop a slúchadlá, ideálne nainštalovať si už aj program Sonic Pi
(je zadarmo na stiahnutie tu: https://sonic-pi.net/)
Poplatok za oba dni workshopu je 10 EUR.

***HARMONOGRAM***
Workshop potrvá 2 dni:

5.4.
15:00 - 18:00 piatok - Začiatok, tvorba I.

6.4.
10:00 - 13:00 sobota - Tvorba II.
/obedová pauza/
14:30 - 17:00 - Tvorba III.
17:00 - Koncert vzniknutých skladieb

„Fero Király má dar (na workshopoch) zaujať svoje publikum a vytvoriť nenútenú atmosféru, v ktorej sa nikto nehanbí vyjadriť svoj názor.“

– Hudobný život 10/2018 (web)

vernisáž 13.03.2019

Fero Király: Chronika (otvorenie inštalácie)

CHRONIKA
Autonómny hudobný environment

Otvorenie: 13. marec, 18:00
Trvanie: 13. marec – 3. apríl

Naše životy pozostávajú z opakovania. Každé ráno vstávame v tom istom čase, cestujeme rovnakou trasou do práce, svoj čas trávime na tých istých miestach. Potraviny nakupujeme stále v rovnakom obchode, na pivo chodíme do rovnakých krčiem... knihy si požičiavame v tej istej knižnici. Stretávame tých istých ľudí, čítame tie isté správy, spať ideme v tom istom čase.

Inštalácia experimentuje s hudobnou formou, štruktúrami a s rolou skladateľa. Autora stavia do pozície moderného nástrojára, ktorý vyrába nový inštrument – stanoví mu pravidlá, ako má hrať sám na sebe tým, že reaguje na priestor a okolnosti, nie na zámernú intervenciu človeka.

Fero Király (1979) inštaláciou nadväzuje na svoje predchádzajúce dielo SIGNÁL (2018), dlhohrajúci zvukový environment, ktorý reaguje na zdravie spoločnosti a je živý len vtedy, keď niečo nie je v poriadku. Na rozdiel od Signálu, Chronika reaguje každodenne, podáva správu bez vyhodnocovania dôležitosti alebo nedôležitosti situácie.

výstava 8.01.2019

Svetová Bratiska – výstava & diskusia

Pozývame vás na vernisáž výstavy fotografií Lousy Aubera spojenej s diskusiou s ľuďmi vyobrazenými na fotografiách. Pripravili sme ju spoločne s občianskym združením Mareena a značkou Bratiska. Fotografie zobrazujú rozličných ľudí, ktorí si prišli hľadať svoj nový domov na Slovensko, do Bratislavy. Zobrazujú príbehy ľudí, ktorí z Bratislavy síce nepochádzajú, avšak často sú veľmi hrdí na štvrť, v ktorej žijú a pociťujú k nej špecifické puto. Prezentujú našich susedov – ľudí, ktorí tu s nami a medzi nami žijú a sú neoddeliteľnou súčasťou Bratislavy.

Budeme sa rozprávať o ich príbehoch, o tom, ako prišli do Bratislavy, ako vnímajú Bratislavu, ako sa tu cítia a aj o tom, aké to bolo postaviť sa pred fotoaparát. Výstavu si budete môcť pozrieť do konca januára 2019.
Mareena x Bratiska x Karloveská knižnica

workshop 8.11.2018

Komiks vs storyboard – Workshop POMIMO

KOMIKS vs. STORYBOARD - Workshop storyboardovej a komiksovej kresby.

O.z. Pomimo, ktorá sa venuje tvorbe komiksov, ilustrácii a výtvarným kurzom si pre Vás pripravila kreatívny workshop storyboardovej a komiksovej kresby. Vysvetlia čo je komiks, storyboard a ako sa od seba tieto metódy tvorby od seba odlišujú a čo všetko majú spoločné. Dozviete sa taktiež, ktoré známe filmy boli priamo inšpirované zábermi z komiksu a počas workshopu si za asistencie lektorov sami vytvoríte vlastný komiks a filmový storyboard.
Donesieme aj „storyboard sheet“, do ktorých budú môcť priamo dokreslovať svoje kompozíce a tiež ako minule aj papiere s predpripravenými komiksovými panelmi.
Vstup zdarma

diskusia 6.11.2018

Nežná revolúcia v knižnici

Ako prebiehala nežná revolúcia? Čo predchádzalo 17. novembru 1989 a čo nasledovalo? Ako vznikali a ako sa šírili samizdaty na Slovensku? Ako fungovala tajná cirkev? Majú spojitosť novembrové udalosti 89 so zhromaždeniami Za slušné Slovensko z tohoto roku? O týchto a ďalších témach príde porozprávať František Mikloško. Po prednáške bude priestor na otázky.

František Mikloško bol pred rokom 1989 disident, aktivista takzvanej Tajnej cirkvi. Patril k organizátorom tzv. Bratislavského Veľkého piatku, významnej pokojnej verejnej manifestácie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v roku 1988, známej aj pod názvom Sviečková manifestácia. František Mikloško sa v novembri 1989 stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu. Od roku 1990 bol poslancom Slovenskej národnej rady a Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 1992 pôsobil vo funkcii predsedu SNR.

burza 30.09.2018

Susedská burza pred Karloveskou knižnicou

Na námestíčku pred Karloveskou knižnicou sa od tohto septembra budú diať veci! Ako nadšenci susedských podujatí a uvedomelého životného štýlu sme si povedali, že by bolo fajn pretriediť po lete svoje oblečenie a knihy a spolu so susedmi si ich navzájom vymeniť alebo predať za susedské ceny.
Zatiaľ prvú susedskú burzu oblečenia a kníh pred Karloveskou knižnicou organizujeme počas karloveských hodov a vdaka podpore Nadácie CPF.
Viac informácii o tom, čo si pred knižnicou budete môcť kúpiť alebo tam uvidieť vám prinesieme čoskoro.
V prípade záujmu o predaj na našej burze, nám dajte vedieť na adresu: tatiana.carova@gmail.com. Informácie vám poskytneme obratom. Počet stolov a stojanov na oblečenie, ktoré vám vieme zabezpečiť je limitovaný, takže sa hláste čím skôr :).
KEDY sa vidíme: v nedeľu 30.9. od 9:00 - 13:00 (počas Karloveských hodov).

Koncert 19.09.2018

Kolowrat v Karloveskej knižnici

Legendárna košická kapela Kolowrat zahrá vo forme torza komorné verzie pesničiek, ktoré sa pre mnohých stali kultovými. Po prosbách fanúšikov budú mať jediný koncert široko ďaleko a možno aj na dlho.
Zahrajú v magickom čase 19.9. o 19:19
"Na prvé počutie pôsobí ich hudba temne, ale keď sa započúvate do ich silných piesní, nájdete vždy cestu von. Aj pre toto tajomstvo patrí dnes košická skupina Kolowrat medzi najzaujímavejšie slovenské skupiny. " Peter Bálik, .týždeň
"Vydali tri albumy, získali viacero nominácií na rôzne ceny a odohrali stovky koncertov. Zdalo by sa, že nie je dôvod nepokračovať ďalej, no vyhodnotili to inak." Oliver Rehák, Denník N
https://www.tyzden.sk/video/22885/detail-tyzdna-kolowrat-nahral-skvely-album/

workshop 15.09.2018

Bublina – Ilustrátorský workshop v knižnici

Pripravili sme pre vás posledný z našej série workshopov s naj slovenskými ilutrátormi. Tentokrát sme pozvali ľudí, ktorí robia detský časopis Bublina! Tešíme sa na vás! Donese len seba a kamarátov, čo radi kreslia.

čítačka/divadlo 22.08.2018

Divadlo Spoza Voza: Ružová rozprávka v knižnici

Divadelná rozprávka nielen pre najmenších.
Na horúci august chystáme pre vás vydýchnutie si s Divadom Spoza Voza.
Jednou z dvoch akcií, ktoré sa v ich réžii odohrajú v Karloveskej knižnice počas 2 týždňov bude Ružová rozprávka. Veselá rozprávka s pesničkami pod názvom Ružová rozprávka je o prasiatkach, ktoré hľadajú svoj domov. Hľadajú ho v rôznych krajinách (Amerika, Ázia, Afrika, Antarktída). Pre deti je lákadlom aj fakt, že sa naučia rozpoznávať rôzne krajiny a zažijú s prasiatkami veľa humorných situácií.
Námet, réžia, hrajú: Miro Mihálek a Róbert Švec
Scénografia: Miriam Horňáková
Vhodné pre diváka od 3 – 99 rokov
Dĺžka 35 – 40 minút

čítačka 20.08.2018

Letný festival čítania deťom #2

Tak ako minulý rok, prinášame Vám sériu čítačiek pre najmenších. S pomocou našich dobrovoľníkov budeme v krátkych slotoch celé pobedie čítať deťom. Zadarmo. Príďte!

čítačka/divadlo 15.08.2018

Ahoj, pán Sova!

Ahoj, pán Sova! Divadelná rozprávka nielen pre najmenších.
Na horúci august chystáme pre vás vydýchnutie si s Divadom Spoza Voza. Poďme spolu zažiť neobyčajné príbehy pána Sovu! Námet, réžia: Miro Mihálek a Alica Bukovčanová Hrajú: Miro Mihálek, Alica Bukovčanová / Patrícia Sopkovičová Scénografia: Daša Krištofovičová Vhodné pre diváka od 3 - 99 rokov Dĺžka: 40 minút

workshop 4.07.2018

Komiksový workshop 2: Od postavy ku komiksu

Ďalšie zo série komiksových popoluldní s lektormi z POMIMO. Budeme pokračovať v tvorbe komiksu, ale ak ste aj neboli na predošlých vydania, nevadí. Vstup voľný.
Tešíme sa na vás!

čítačka 18.06.2018

Čítačka: Terézia Šimová – Smiešna osobná dráma

Čítačka mladej autorky - blogerky s literárnym debutom Smiešna osobná dráma v Karloveskej knižnici.

workshop 16.06.2018

Adela Režná – Ilustrátorský workshop v Karloveskej knižnici

V spolupráci s ASIL - Slovak Illustrators Association vám prinášame dielňu s Adelou Režnou. Venuje sa aktívne ilustrovaniu detských kníh, voľnej grafike, digitálnym technikám a robí veľa pre detský knižný trh.
Vstupné je zadarmo, tešíme sa na vás!
Podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Koncert 1.06.2018

Konvergencie v Karloveskej knižnici

Špeciálny hosťom tohtoročnej sezóny koncertov v knižnici bude Konvergencie Quartet s výberom hudby 20. storočia. Tešíme sa na nevšedný akustický zážitok priamo medzi policami Karloveskej knižnice. Konvergencie Quartet sú: Marian Svetlik - husle, Andrej Baran - husle, Martin Ruman - viola, Jozef Lupták - violončelo
Odznejú diela svetových a domácich skladateľov: Bartók - Dvořák - Šostakovič - Lupták - Varga.
Podujatie podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 0 EUR.

Čítačka 23.04.2018

Knižky z detstva – [fjúžn]

Aké knihy čítajú deti v Afganistane, na Blízkom východe či v africkom Somálsku? Rodiny, ktoré sú z rôznych končín sveta a na Slovensku našli svoj nový domov, sa s nami podelia o príbehy, ktoré čítali v detstve. Čítanie prebehne v rodných jazykoch (perzsky, somálsky, arabsky,…) a slovenskom preklade. Podujatie sa koná v rámci 13. ročníka festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.

Koncert 18.04.2018

PJONI v Karloveskej knižnici

PJONI je Jonatan Pastircak, jeho živé vystúpenia sú v neustálom procese zmeny, rozvíja atmosféry, ktoré preto nemožno celkom predvídať.
V rámci našej tohtoročnej série koncertov prinášame vždy umelca, ktorý predstaví niečo nové zo svojej tvorby. Tak to bude aj teraz. Tešíme sa na vás.
Podporené z verejných zdrojov FPU.